GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urna (dds) 4672236
nr 467 2236
Wilhelm Kåge
(1889-1960), Sverige
Urna (dds), Wilhelm Kåge, höjd: 29, 5 cm, signerad Kåge (liten fotnagg)
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
måndag 14 maj 2007
Wilhelm Kåge
Läs mer om Wilhelm Kåge